{{ctrl.notification}}
جاذبه های گردشگری شیراز پروازیاب24

جاذبه های گردشگری شیراز آنچنان زیاد و بینظیرند که سالانه تعداد زیادی گردشگر را از سراسر ایران و جهان به سمت این شهر می کشاند. شیراز به شهر شعر و عشق معروف است و با وجود باغ های زیبا، آرامگاه های معروف، مکان های طبیعی، آثار تاریخی در  دوره های مختلف و... ممکن است در طول سفر شما را سردرگم کند، بنابراین داشتن اطلاعات مختصری درباره مکان های دیدنی شیراز می تواند به شما کمک کند تا تصمیم بهتری در زمان سفر بگیرید. در این مقاله قصد داریم به مهمترین جاذبه های گردشگری شیراز بپردازیم، پس در ادامه با سایت پروازیاب ۲۴ همراه ما باشید.

جاذبه های گردشگری شیراز

۱- آرامگاه حافظ (Hafez's tomb)

حافظیه شیراز

حافظ از شاعران غزل سرای قرن هشتم هجری است که دیوان حافظ از آثار معروف او بشمار می رود. حافظ القاب بسیاری اعم از لسان الغیب، ترجمان الاسرار و لسان العرفا دارد که از پرطرفدارترین و محبوب ترین شاعران بزرگ ایرانی محسوب می شود. مجموعه حافظیه مساحتی حدود ۲ هکتار دارد که در جنوب دروازه قرآن واقع شده است. این مکان از دو قسمت شمالی (نماد ملکوت است که ۸ درب ورودی و خروجی دارد) و جنوبی تشکیل شده است و توسط یک تالار میانی با دو ردیف پلکان سنگی از هم جدا می شوند. این مجموعه دارای ۴ در ورودی است که در اصلی آن در قسمت جنوب واقع شده است. آرامگاه بطور کلی نماد خورشید است و نمای بیرونی گنبد نمادی از آسمان که شبیه کلاه درویشان ترک است. حافظیه از مهمترین جاذبه های گردشگری شیراز است که در سفر به شیراز حتما از آن دیدن کنید.

۲- آرامگاه سعدی(Saadi's tomb)

آرامگاه سعدی

سعدیه از دیگر جاذبه های توریستی شیراز است که آرامگاه سعدی، شاعر بزرگ و محبوب ایرانیان در قرن هفتم هجری است. بنای فعلی آرامگاه در سال ۱۳۳۰ ساخته شد و در سال ۱۳۵۳ به ثبت آثار ملی ایران رسید. اشعار سعدی به دلیل سادگی کلام مورد توجه قرار می گیرند و بسیاری از پندهای آن تبدیل به ضرب المثل شده اند. سعدیه به اندازه حافظیه شلوغ نیست ولی وجود حوض، درختان بلند و گل های رنگارنگ در زیبایی این مکان بی تاثیر نبوده است و بی شک نقش پررنگی در آرامش آن ایفا می کنند. سایت پروازیاب ۲۴ پیشنهاد می کند در سفر به شیراز حتما از این مکان دیدن کنید و همچنین می توانید از طریق اپلیکیشن پروازیاب ۲۴ به تهیه بلیط اتوبوس، خرید بلیط هواپیما شیراز و رزرو هتل بپردازید.

۳- آرامگاه شاهچراغ (Shahcheragh shrine)

آرامگاه شاهچراغ

آرامگاه شاهچراغ از اصلی ترین جاذبه های گردشگری شیراز است که مقبره دو تن از برادران امام رضا (ع) است. این دو بزرگوار در قرن نهم هجری به شهادت رسیده اند ولی معماری کنونی شاهچراغ مربوط به دوره قاجاریه است. این مکان دارای دو در اصلی و دو در فرعی است و با وجود یک حوض بزرگ فواره دار در بخش مرکزی به همراه کاشی های فیروزه ای و نورپردازی آن در شب، صحنه بسیار تماشایی را برای شما به نمایش می گذارد. در این آرامگاه موزه ای در قسمت شمال غربی قرار دارد که آثار مختلفی در ارتباط با شهر شیراز به نمایش می گذارد. برای رفتن به شاهچراغ باید خود را به خیابان لطفعلی خان زند برسانید. قطعا بازدید از این مکان دیدنی، ارزش خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل در شیراز را دارد؛ پس همین حالا اقدام کنید.

۴- تخت جمشید (Persepolis)

تخت جمشید

بنای تخت جمشید یکی از معروف ترین آثار تاریخی و از جاذبه های گردشگری شیراز است که همواره میزبان میزبان مسافران داخلی و خارجی است. قدمت این بنای بینظیر شما را به ۵۱۸ سال قبل از میلاد مسیح می برد.  تخت جمشید در ۵۷ کیلومتری شهر شیراز و در شمال شهرستان مرودشت قرار گرفته است.‌ بر اساس سنگ نوشته های موجود، نام اصلی آن پارسه است که حتی اروپائیان آن را بنام پرسپولیس که همان پارسه است می شناسند. این بنا حدود ۲۵۰۰ سال پیش به دستور داریوش شروع به ساختن شد که توسط جانشینان آن ادامه یافت. ستون های بلند با نقش ها و طرح های گوناگون، داستان هایی تاریخی را به تصویر می کشند که پس از گذشت سال ها هنوز هم پا برجا ایستاده اند. اگر هنوز برای رزرو هتل در شیراز اقدام نکرده اید، پیشنهاد می کنیم مدت اقامت خود را افزایش دهید تا بتوانید از اکثر دیدنی های شیراز بازدید کنید.

۵- پاسارگاد (Pasargad)

آرامگاه کوروش پاسارگارد

پاسارگاد یکی از معروف ترین جاذبه های توریستی شیراز است که مقبره کوروش، بزرگ مرد تاریخ از محبوب ترین نامداران ایرانی است که تاکنون نیز احترام و بزرگی ویژه ای نیز بین ملت ها دارد. این مکان جز پربازدیدترین جاذبه های ایران است که در ۵۰ کیلومتری تخت جمشید قرار دارد و با اینکه مسیر آن هموار نیست ولی ارزش دیدن را دارد. این بنا از آثار تاریخی در خارج از شهر است که هر ساله تعداد زیادی گردشگر از سراسر ایران و جهان برای دیدن مقبره کوروش به شیراز سفر می کنند. این مقبره باشکوه با مساحت ۱۵۶ متر مربع و ۱۱ متر ارتفاع بعد از گذشت ۲۵ قرن نیز همانطور باقی مانده است. پیشنهاد می کنیم برای بازدید از این اثر مشهور جهانی، تور شیراز را از دست ندهید.

۶- بازار وکیل (Vakil bazaar)

بازار وکیل

از دیگر جاذبه های گردشگری شیراز بازار سنتی و تاریخی وکیل است که در مرکز شهر شیراز واقع شده است که به دستور کریم خان زند در سال ۱۱۳۷ خورشیدی ساخت آن آغاز شد و تا سال ۱۱۵۶ نیز توسعه آن طول کشید. این مکان با صدها مغازه و دکه بازار اصلی شیراز است که با ساختار هزارتو طراحی شده است و مکانی برای خرید فرش، لوازم خانگی، ادویه، طلا و جواهر و... است. ساختار سقف طاقی شکل آن که مربوط به معماری دوره زندیه است، باعث می شود این محیط در تابستان ها خنک و در زمستان ها گرم نگه داشته شود. اگر قصد سفر به شیراز را دارید، می توانید از طریق سایت پروازیاب ۲۴ به تهیه بلیط اتوبوس یا خرید بلیط هواپیما شیراز و به رزرو هتل در نزدیکی این بازار بپردازید و متناسب با بودجه خود دست به انتخاب بزنید.

۷- باغ ارم (Eram garden)

باغ ارم

یکی از بهترین مکان های دیدنی شیراز باغ ارم است که مربوط به دوره سلجوقیان است اما بیشتر بناهای آن در زمان ناصرالدین شاه تکمیل شد. در این باغ درختان مختلفی اعم از نخل، سرو، اقاقیا، افرا، بید، سروناز و گل های زیبا وجود دارد که بدون شک زیبایی خیره کننده و حس زندگی را در شما زنده می کند. همچنین بلندترین درخت سرو شیراز نیز در این باغ قرار دارد و همچنین درختان میوه نظیر گردو، سیب، گلابی، به، نارنج، بادام، خرما و... در این باغ به چشم می خورد. در این باغ یک حوض طویل در بخش میانی آن وجود دارد که تا کاخ قاجاری کشیده می شود و همراه با صدای آب و محیط دلپذیر اطراف، تماشای آن می تواند بسیار لذت بخش باشد و با گرفتن عکس خاطرات خوشی را برای خود ثبت کنید. این باغ هم اکنون در اختیار دانشگاه شیراز قرار دارد و نام آن نیز در سازمان یونسکو به ثبت رسیده است. برای بازدید از این باغ بینظیر، باید خود را به میدان ارم و خیابان ارم در شیراز برسانید.

۸- دروازه قرآن (Quran Gate)

دروازه قران

اکثر مسافران هویت جاذبه های گردشگری شیراز را در دروازه قرآن خلاصه می کنند. دروازه ای تاریخی در  ورودی شیراز که مسافران را از زیر  قرآنی که بر سر دارد عبور می دهد. این دروازه توسط عضدالدوله دیلمی ساخته شد و در دوران کریم خان زند مورد بازسازی صورت گرفت و به دستور او یک اتاقک بالای دروازه ساخته شد و دو قرآن نفیس درون این اتاقک قرار گرفت. این قرآن ها هم اکنون در موزه پارس قرار دارند. دروازه قرآن در ورودی شهر شیراز و در جاده اصفهان - شیراز قرار دارد که بسیار زیبا و ارزشمند است و از شهرت خاصی برخوردار است‌.

۹- مسجد وکیل (Vakil mosque)

مسجد وکیل

مسجد وکیل از دیگر جاذبه های توریستی شیراز است که متعلق به دوره زندیه است و معروف به مسجد سلطانی است. این مکان در نزدیکی بازار و حمام وکیل واقع شده است و با معماری و طراحی ساده به همراه هنر میناکاری بکار رفته در این‌ دیواره های آن، بسیار شگفت انگیز و حسی تکرار نشدنی را برای شما رقم می زند. از شگفت ترین قسمت های این مسجد وجود ستون های چهل و هشت تایی شبستان است که به نمای عمودی و اسلیمی، فضایی خیره کننده خلق کرده اند. از دیگر شگفتی های مسجد، محراب و منبر ۱۴ پله ای آن است که پوشیده از سنگ مرمر است.

۱۰- حمام وکیل (Vakil Bath)

حمام وکیل

این حمام از پیشرفته ترین و مشهورترین حمام های تاریخ ایران است که امروزه از جالب ترین جاهای دیدنی شیراز محسوب می شود و با ستون های پیچ دار و سقفی گنبدی، نمای زیبایی به حمام بخشیده است. این حمام در سال ۱۱۸۷ به دستور کریم خان زند ساخته شد و دارای بخش های مختلفی همانند شاه نشین، گرم خانه، رخت کن و خزینه است. نقش های بکار رفته در دیواره های این حمام برگرفته از معراج پیامبر اکرم (ص)، نبردهای حضرت علی، عشق شیرین و فرهاد و بیژن و منیژه است که بسیار دیدنی هستند و همچنین طراحی مجسمه های انسان نما در حال حمام کردن نیز در این حمام برای بازدید عموم قرار گرفته است.

۱۱- باغ نارنجستان قوام (Orange Garden Consistency)

باغ نارنجستان قوام

این باغ از بهترین بناهای تاریخی ایران و مکان های دیدنی شیراز است که بصورت یک مجموعه شکل گرفته است. علی محمد قوام در سال ۱۲۵۲ به حکومت فارس منصوب شد و برای محل سکونت خود دستور ساخت این بنا را صادر کرد و در سال های (۱۲۵۷-۱۲۶۷ هجری قمری) تکمیل شد. این مجموعه شامل بخش هایی مانند حمام گچینه، حسینیه قوام، مکتب خانه قوام، اندرونی قوام (منزل زینت الملک)، دیوان خانه قوام، حمام اختصاصی، اصطبل و زنجیر خانه (اکنون از بین رفته) است، به همین خاطر است که بین عموم با نام مجموعه قوام معروف است. همچنین قسمت شمالی این مجموعه بازسازی شده و امروزه بعنوان موزه از آن استفاده می کنند. ساخت این بنا به دوران قاجاریه در زمان حکومت ناصر الدین شاه بر می گردد که در محله بالاکفت و در قسمت شرقی انتهای خیابان لطفعلی خان زند واقع شده است و با حرم شاهچراغ حدود ۹ دقیقه فاصله دارد.

۱۲- ارگ کریم خانی (Arg Karimkhani)

ارگ کریمخانی

این ارگ از آثار تاریخی ایران و مکان های توریستی شیراز است که در سال های ۱۷۶۶-۱۷۶۷ میلادی به دستور کریم خان زند ساخته شد. این ارگ پس از اینکه کریم خان شیراز را بعنوان پایتخت خود برگزید، این مکان را برای محل سکونت خود انتخاب کرد‌. در زمان پهلوی از این ارگ بعنوان زندان استفاده می شد که آسیب هایی هم به آن وارد شد ولی اکنون زیر نظر سازمان میراث فرهنگی است و مورد بازسازی قرار گرفته است تا بعنوان بزرگترین موزه استان فارس از آن استفاده کنند. در سفر به شیراز حتما از این مکان فاخر بازدید کنید که خالی از لطف نیست.

۱۳- مسجد نصیرالملک (Nasir Al-Molk Mosque)

مسجد نصیرالملک

مسجد نصیرالملک یکی از مسجدهای قدیمی شیراز است که ساخت در آن از سال ۱۲۹۴ تا ۱۳۰۵ هجری قمری طول کشید. این مسجد از نظر کاشی کاری از ارزنده ترین مساجد ایران است و به دلیل بکار بردن شیشه های رنگی در ساخت آن، به مسجد صورتی نیز معروف است. این مسجد در قسمت جنوبی خیابان لطفعلی خان قرار گرفته است و با حرم شاهچراغ فاصله کمی دارد. این مسجد دارای دو ایوان شمالی و جنوبی است و دارای یک در اصلی و دو در فرعی دیگر است. این مسجد از زیباترین جاذبه های گردشگری شیراز است که بازدید از آن مطمئنا شما را حیرت زده می کند. برای رفتن به شیراز می توانید در سایت پروازیاب ۲۴ به تهیه بلیط هواپیما و اتوبوس و رزرو هتل در هر جای شیراز بپردازید و متناسب با بودجه خود انتخاب کنید و نگرانی بابت این موضوع نداشته باشید چون همواره در ۲۴ ساعت شبانه روز در کنار شما عزیزان هستیم.

۱۴- باغ جهان نما (World Garden)

باغ جهان نما

این باغ جز بناهای فرهنگی است که از زیباترین جاذبه های گردشگری شیراز محسوب می شود. ساخت این باغ به سال ۷۷۷ در دوره مظفریان بر می گردد و در ضلع شرقی خیابان حافظ واقع شده است. این باغ با وسعت ۸/۲ هکتار آنچنان زیباست که با دیدن آن سازندگانش را تحسین می کنید و با وجود گل های رنگارنگ و با درختان سرو و نارنج شما را غرق حیرت می کند. عمارت باغ جهان‌ نما به دستور کریم خان زند و به صورت هشت ضلعی ساخته شده است و به خواست او نیز دور تا دور باغ را حصاری کشیدند. ساختار این بنا از جنس آجر است و در آن کاشی یا نقاشی بکار نرفته است، همچنین حوضی مرمری در داخل بنا قرار گرفته است که در کنار این باغ بینظیر و عمارت زیبا، مکانی فوق العاده را به وجود آورده اند. باغ جهان‌ نما بخاطر این همه زیبایی به زینت الدنیا نیز شهرت دارد.

۱۵- تنگه بستانک (Bostanak Strait)

بهشت گمشده

تنگ بستان بهشت گمشده و از جاهای دیدنی شیراز است که در فاصله ۱۲۰ کیلومتری این شهر واقع شده است. وسعت این منطقه ۲۰ هزار هکتار است و در نزدیکی روستایی بنام دشتک از توابع شهرستان مرودشت قرار دارد‌. این تنگه در دامنه کوه های دنا قرار گرفته و پوشش جنگلی آن در دامنه کوه ها گسترده است. آب و هوا و طبیعت این منطقه به همراه آبشار ها و رودخانه های روان و مناظر کوهستانی و دشت های سرسبز باعث شده این منطقه نظر بسیاری از طبیعت گردان را به خود جلب کند و گروه های مختلف کوهنوردی هر ساله از این منطقه بازدید می کنند. این تنگه از زیباترین جاذبه های طبیعی اطراف شیراز است که پیشنهاد می کنیم در کنار بناهای تاریخی از این طبیعت ناب نیز دیدن کنید و لذت ببرید.

۱۶- مجتمع خلیج فارس (Persian Gulf Complex)

خلیج فارس

اگر بخواهیم مجتمع خلیج فارس را در چند کلمه خلاصه کنیم؛ اولین، بزرگترین و مجهزترین مجتمع تجاری، تفریحی و فرهنگی ایران و هفتمین مجتمع تجاری بزرگ دنیا است. معماری این مجتمع با الگوبرداری از زمان هخامنشیان است و تمام عناصر آن برگرفته از آثار باستانی و تاریخی شهر شیراز می باشد. در سفر به شیراز حتما از این مجتمع بینظیر دیدن کنید و از جای جای آن لذت ببرید. از جمله رکوردهای این مجتمع شامل:

- بزرگترین مجتمع تجاری جهان با ۲۵۰۰ واحد فروشگاهی

- بزرگترین و مدرن ترین شهربازی سرپوشیده ایران

-بزرگ ترین سالن بیلیارد ایران با ۱۶ میز بیلیارد و سالن مجزا برای بانوان در شهربازی

- بزرگترین سالن بولینگ کشور با ۱۶ لاین

- بزرگترین پارکینگ سرپوشیده ایران با گنجایش ۵۵۰۰ خودرو

- بزرگترین هایپر مارکت زنجیره ای ایران

تهیه بلیط هواپیما شیراز با پروازیاب ۲۴

جاهای دیدنی شیراز آنچنان متنوع و گسترده است که ما در اینجا توانسته ایم به معروفترین آن ها اشاره کنیم؛ اما قطعا جاهای دیدنی بسیاری در این شهر وجود دارند که بازدید از آن ها چندین روز وقت می برد. مسافرین می توانند از طریق سایت پروازیاب ۲۴ یا از طریق اپلیکیشن آن در گوشی های اندروید، برای خرید بلیط هواپیمای شیراز، اقدام کنند. مسافرین علاوه بر بلیط هواپیما می توانند از خدمات دیگری شامل خرید بلیط قطار، اتوبوس، رزرو هتل و حتی اخذ ویزای شینگن توسط همکاران ما بهره مند شوند.

date_range یکشنبه 08 فروردین 1400 remove_red_eye 2451 بازدید favorite_border 0 chat 0
بخش
شماره موبایل
شماره ثابت
کانال تلگرام
پرواز داخلی
09208704900
05131838
پرواز خارجی
09208704900
05131838
اتوبوس
09208704900
05131838
ویزا
09208704900
05131838
ثبت نظر
chat 0